Nysan

Nysan

Fråga: 

Hej!

Jag har hamnat i en depression igen. Har haft tre depressioner tidigare. Har åter valt att börja med antidepressiva( citalopram).

Efter att jag höjde min dos till 20mg, har jag fått besvär i mina öron.

Lite lock och det ringer oavbrutet i båda öronen.

Jag tänker om det kan vara en biverkning av medicinen?

Detta har nu pågått i tre veckor och jag blir snart tokig.

Rädd att detta ska bli permanent. Orkar inte det.

Har läst att vissa har slutat med medicinen och fått bestående ringningar i öronen, som aldrig försvinner.

Hur ska jag tänka/ göra? Sluta med medicinen?

Svar: 

Hej!

Låter riktigt jobbigt ang. problemet som du har med öronen! Jag föreslår att du vänder dig till din vårdande läkare för att få hjälp med detta!

Alltid då det gäller frågor kring medicinering, t.ex. om man har funderingar kring att höja/sänka en dos eller om man ev. skulle behöva byta medicin eller funderar på att avsluta en medicinering, så skall man nog alltid rådfråga sin läkare! Hoppas ni hittar en lösning och att du blir hjälpt!

 

Mvh, Camilla

Lägg till ny kommentar